U dinamičnom svetu e-commerce industrije, gde promene dolaze iz dana u dan, razgovor sa liderima u ovoj oblasti pruža dragocen uvid u strategije i izazove koji oblikuju tržište. Smiljana Ćelić, direktorka e-commerce sektora za kompaniju Sport Vision Srbija, koja je sinonim za sportsku odeću i obuću, podelila je sa nama svoja iskustva. Njena perspektiva pruža jasnu sliku o tome koliko su inovacije, optimizacija korisničkog iskustva i logistička podrška ključne za uspeh u online prodaji.

Tokom intervjua, Smilja je otvoreno govorila o strategijama koje Sport Vision koristi za zadržavanje svoje pozicije, izazovima sa kojima se suočavaju, kao i o inovacijama koje implementiraju kako bi unapredili korisničko iskustvo. Razgovarali smo i o budućnosti e-commerce tržišta u Srbiji, predviđanjima za narednih pet godina, kao i na koji način digitalna transformacija utiče na tradicionalne prodavnice.

 

  1. S obzirom na dugogodišnje liderstvo u online prodaji sportske odeće i obuće u Srbiji, koje strategije koristite da zadržite ovu poziciju? Kako se nosite sa konkurencijom i promenljivim zahtevima tržišta?

Kao lider u online prodaji sportske odeće i obuće u Srbiji, postoji nekoliko strategija kojima se konstantno bavimo i trudimo se da unapredimo. Neke od njih su:

  • Optimizacija korisničkog iskustva (UX)
  • SEO i digitalni marketing
  • Personalizovane ponude
  • Inovacije i praćenje trendova
  • Logistika i brzina isporuke

Uopšte nije lak zadatak održavati se kao lider na tržištu; mnogo je lakše dok se penješ. Dobra strana je da smo kao brend prepoznatljivi, što je sa jedne strane prednost, ali sa druge strane zadatak da radimo na konstantnim unapređenjima, optimizaciji, razvoju i usavršavanju. Naša konkurencija takođe dosta radi na online poslovanju, što je znak za nas da ne smemo da se opustimo.

  1. Koje su ključne komponente vaše logističke podrške koje omogućavaju efikasno upravljanje mnoštvom e-commerce sajtova? Možete li opisati neke od izazova s kojima se suočavate iza kulisa?

Optimizacija, automatizacija, edukacija i reorganizacija… Kada pomislim šta je sve urađeno od momenta kada sam ušla u e-commerce sektor do danas, nezamislivo mi je. Prvo smo imali mnogo ljudi koji su radili manuelne poslove, a zatim smo došli do automatizacije i optimizacije, dok smo se paralelno svi zajedno edukovali i učili da budemo bolji. Ovo je proces koji se ne zaustavlja.

  1. Kakav je proces razvoja i implementacije inovativnih opcija kao što su video formati i LiveShopping na vašim sajtovima? Koji su bili najveći tehnički i organizacioni izazovi?

Proces razvoja i implementacije inovativnih opcija poput video formata i LiveShopping na našim sajtovima obično uključuje nekoliko koraka.

Prvo, identifikujemo potrebe i zahteve korisnika kako bismo odredili koje opcije bi bile najkorisnije i najatraktivnije za njih. Zatim, tim za razvoj radi na kreiranju i testiranju novih funkcionalnosti kako bi se osiguralo da su tehnički i korisnički prihvatljive.

Najveći tehnički izazov prilikom razvoja video formata i LiveShopping opcija je obično vezan za integraciju ovih funkcionalnosti sa postojećim sistemima i infrastrukturom sajta. Potrebno je osigurati da video sadržaj bude brzo učitan i reprodukovan, kao i da LiveShopping funkcionalnost bude stabilna i pouzdana tokom interakcije sa korisnicima.

Organizacioni izazovi mogu se javiti u procesu koordinacije između različitih timova koji rade na implementaciji inovativnih opcija, kao i u prilagođavanju poslovnih procesa kako bi se podržale nove funkcionalnosti. Takođe, važno je osigurati da korisnici budu adekvatno obučeni i informisani o novim opcijama kako bi ih uspešno koristili.

Uprkos potencijalnim izazovima, razvoj i implementacija inovativnih opcija i novih funkcionalnosti može doneti značajne koristi u vidu poboljšanja korisničkog iskustva, povećanja angažovanosti korisnika i povećanja konverzija na sajtu. Zbog toga je važno uložiti napore u razvoj i implementaciju ovakvih opcija kako bismo ostali konkurentni na tržištu.

  1. Kako predviđate razvoj e-commerce tržišta u Srbiji u narednih pet godina? Koje promene i trendove smatrate ključnim za dalji razvoj i šta bi trebalo da bude fokus domaćih e-commerce aktera?

Dalji razvoj e-commerce tržišta u Srbiji zavisiće od prilagođavanja globalnim trendovima, ali i od lokalnih inicijativa koje će podržati rast i unapređenje digitalne ekonomije. Obzirom da se e-commerce menja brzo, ključno je prilagoditi se svim tim promenama i ispratiti ih.

Personalizacija iskustva kupaca biće ključna za privlačenje i zadržavanje kupaca. Korišćenje podataka o ponašanju kupaca za prilagođavanje ponude i preporuka proizvoda postaće sve značajnije. Operacije i isporuka treba da teže ka cilju da imamo real-time order management, da garantujemo dostupnost artikala pre nego što ih roboti pronađu u skladištima, ali i da smanjimo period obrade tih porudžbina. Brza i pouzdana dostava postaće standard, što će zahtevati ulaganja u logističku infrastrukturu i tehnologije kao što su praćenje pošiljki i automatizacija skladišta. Fokus mora biti na edukaciji stanovništva za elektronsko plaćanje, zaštiti podataka i sigurnosti online kupovine.

  1. Kako digitalna transformacija utiče na tradicionalne prodavnice i koje su ključne strategije koje bi trebalo da primene kako bi ostale konkurentne u digitalnom dobu?

Digitalna transformacija ozbiljno utiče na tradicionalne prodavnice koje se takođe moraju prilagođavati novim trendovima. Ključna je omnichannel strategija, ne samo u pogledu jednakosti cena, već od prvog koraka – nabavke robe, kreiranja akcija i aktivacija, do konačnog iskustva kupovine. Tradicionalne prodavnice moraju da shvate doprinos web shopova i da to nije samo drugi kanal prodaje, već mesto gde se može sagledati širi asortiman robe koji nije dostupan u maloprodajnim objektima. Samim tim, omogućeno je poručivanje u ime kupca sa isporukom u njihove maloprodajne objekte ili na adresu. Kupci danas već sve istraže na sajtu, što ubrzava kupovinu u maloprodajnim objektima jer već znaju šta žele. Ovo doprinosi uštedi vremena prodavcima, koji ne moraju dodatno “ubedjivati” kupce jer oni već znaju šta žele i sam proces kupovine se odvija mnogo brže.

  1. Kako trendovi kao što su AI (veštačka inteligencija) i automatizacija utiču na budućnost e-commerce platformi i koje konkretne prednosti donose kako potrošačima tako i prodavcima?

Mislim da još nismo svesni šta će nam AI doneti ili šta već omogućava u razvijenijim zemljama. Svakako, ovo je tema koja zahteva ozbiljnu edukaciju i osvešćivanja tržišta u Srbiji. Kada gledam statistiku po tipu plaćanja u zemljama u kojima poslujemo, čini se da mi i dalje volimo plaćanje gotovinom. Ovo je možda najbolji primer kako podizanje poverenja, zaštite podataka i edukacija može pomoći da se situacija promeni. AI može doprineti prevenciji prevara, ali i drugim sferama, poput upravljanja zalihama, personalizacije, optimizacije korisničkog iskustva i marketinških kampanja.

  1. I za kraj, koja je poslednja stvar koju si ti kupila online?

Avionsku kartu 😊

 

 

Hvala Smiljani na izdvojenom vremenu i detaljnim odgovorima koji su nam omogućili da bolje razumemo izazove i strategije koje oblikuju e-commerce industriju u Srbiji.

 

Photo credits: Smiljana Ćelić, privatna arhiva

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *