Dobrodošli u još jedan ekskluzivni intervju za naš online magazin posvećen prodaji putem interneta. Danas imamo čast da razgovaramo sa dr Nenadom Kosanićem, direktorom kompanije Storage System i profesorom na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Storage System je prepoznat u primeni naprednih tehnologija koje optimizuju skladištenje i logistiku, što je od ključnog značaja za kompanije koje se bave e-commerce poslovanjem.

Gospodin Kosanić će nam otkriti više o inovacijama koje njegova kompanija donosi, izazovima sa kojima se suočavaju, kao i kako njegova stručnost iz oblasti mašinstva doprinosi razvoju naprednih skladišnih sistema.

 

1. Koje su glavne prednosti automatskih skladišnih sistema u poređenju sa tradicionalnim metodama skladištenja?

Prednosti primene automatskih skladišnih sistema u odnosu na klasična ručno opsluživana skladišta, ogledaju se u velikom skladišnom kapacitetu, visokom iskorišćenju skladišnog prostora, velikoj gustini skladištenja, visokom protoku skladišnih jedinica kroz sistem, znatnom smanjenju potrebne radne snage, visokoj pouzdanosti sistema i smanjenju grešaka u radu, visokoj tačnosti prikupljanja porudžbina, boljem upravljanju zalihama i znatnom smanjenju mogućnosti oštećenja ili gubitka proizvoda.

 

2. Kako vaši sistemi pomažu e-commerce kompanijama da efikasno upravljaju svojim skladištem i logističkim operacijama?

Nemačka kompanija Kardex Remstar, lider u intralogističkim rešenjima namenjenim e-trgovini, čiji smo distributeri, isporučuje veliki broj najsavremenijih tehnologija za automatizaciju procesa skladištenja, prikupljanja i sortiranja porudžbina.

Automatske mašine vertikalnih i horizontalnih tehnologija zajedno sa kontinualnim transportnim sistemima, robotima, sistemima fleksibilnog podnog tansporta i softverima za skladišno poslovanje, pomažu kompanijama da optimiziraju svoje operacije i izbore se sa nizom izazova u savrenenom poslovanju.

Primenom automatskih tehnologija omogućava se:

a) maksimalno iskorišćenje raspoloživog prostora, odnosno, smanjenje potrebnog radnog prostora čak do 90% u odnosu na prostor koji se trenutno koristi,
b) znatno povećanje performansi sistema, koje se ogleda prvenstveno u visokoj produktivnosti, odnosno, velikim intenzitetima prikupljanja porudžbina koje je moguće ostvariti,
c) znatno smanjenje potrebne radne snage, čak do tri puta u odnosu na klasične tehnologije komisioniranja,
d) ostvarivanje visoke tačnosti prikupljanja porudžbina, do 99.99 %,
e) optimalno upravljanje zalihama i potpuna integracija tokova materijala i informacija, i
f) visoka bezbednost zaposlenih i ergonomski radni uslovi.

 

3. Možete li podeliti neke primere uspešnih implementacija vaših sistema u industriji.

Horizontalne tehnologije koje koriste širinu i dubinu raspoloživog prostora (sa manjom visinom) i vertikalne tehnologije koje prvenstveno koriste visinu, primenjuju se u e-trgovini najšireg dijapazona proizvoda manjih i srednjih gabarita i mase.

Najčešće se koriste za skladištenje i komisioniranje prozvoda za negu zdravlja i lepote, farmaceutskih proizvoda, proizvoda iz sistema ”uradi sam”, različitih elektronskih uređaja i komponenti, komponenti za računare, mobilne telefone i dodatnu opremu, sveže ili zamrznute hrane, sportske opreme, rezervnih delova u automobilskoj industriji, garderobe i obuće, itd.

 

4. Koje su specifične prednosti vaših rešenja za kompanije koje se bave online prodajom u poređenju sa drugim industrijama?

Uz već navedene prednosti primene tehnologija koje nudimo, znatno smanjenje potrebnog radnog prostora i radne snage, visoki intenzitet i tačnost komisioniranja i optimalno upravljanje skladišnim procesima, najvažnija specifičnost sistema ogleda se u interakciji između automatskih skladišnih mašina i ljudi, koja omogućana visoku ukupnu fleksibilnost sistema. Broj izvršilaca na prikupljanju porudžbina i dopunjavanju zaliha pri nominalnom opterećenju sistema je uvek manji od broja primenjenih mašina. Pri niskih intenziteta komisioniranje broj izvršilaca je još manji, dok se pri vršnim opterećenjima sistema zahtevani intenzitet prikupljanja porudžbina ostvaruje jednostavnim dodavanjem izvršilaca.

Fleksibilnost u prilagođavanju radnom opterećenju omogućena je rezervom u kapacitetu, koje mašine uvek poseduju u odnosu na projektovani, tj. nominalni kapacitet sistema. Zahvaljujući spoju malog broja ljudi i automatskih mašina, cene ovih tehnologija neuporedivo su niže od cena potpuno automatizovanih sistema (koji nisu namenjeni e-trgovini), čime se ostvaruje brzi povrat investicija i velike uštede u budućem poslovanju.

Dodatna fleksibilnost ogleda se i u mogućnosti lakog povećanja performasi sistema, jednostavnim dodavanjem novih mašina, u najkraćem vremenskom periodu, bez prekida u radu postojećeg sistema. Usled veoma jednostavnih radnih procedura, obuka novih izvršilaca i njihova potpuna osposobljenost za rad zahveta izuzetno malo vremena.

 

5. Kako pratite tehnološke trendove i inovacije u oblasti skladišnih sistema?

U poslednjih dve decenije sve više pažnje se postepeno počelo poklanjati skladišnim i distributivnim sistemima, budući da je postalo sasvim jasno, da ova oblast pruža velike mogućnosti za različita poboljašnja i uštede. Glavni rezultat povećanog interesovanja za unapređenje procesa skladištenja, je uvođenje automatizacije. Danas automatizovani intralogistički sistemi predstavljaju visoko sofisticirane čvorove duž lanca snabdevanja, koji zadovoljavaju niz specifičnih zahteva vezanih za propisano vreme izvršenja operacija, njihovu cenu i kvalitet.

Do saznanja o novim tehnologijama dolazim praćenjem sajmova i izložbi u svetu, sakupljanjem komercijalnih informacija, ili sopstvenim istraživanjem mogućih rešenja za odgovarajući intralogistički problem. Naučna literatura, članci na naučnim konferencijama, neposredni kontakti istraživača i naučnika na ovim skupovima, kao i naučni radovi objavljeni u eminentnim naučnim časopisima, predstavljaju možda najznačajne izvore saznanja. Naime, po pojavi novih tehnologija, naučnici pokušavaju da za ove sisteme razviju odgovarajuće analitičke modele, uz čiju pomoć se mogu proceniti najvažnije performanse sistema. Analitički modeli, verifikovani simulacionim eksperimentima, predstavljaju veliku pomoć projektantima u fazi konceptualizacije rešenja, omogućavajući da se na samom početku projektovanja procene mere uspešnosti budućeg sistema. Poznavanje ovih projektnih alata u velikoj meri olakšava izbor rešenja.

 

6. Koji su najčešći izazovi sa kojima se susrećete prilikom implementacije vaših sistema i kako ih prevazilazite?

Mnogim kompanijama u e-trgovini je je teško da održe korak sa sve nemilosrdnijom tržišnom konkurencijom, a one koje tek pokreću svoj prodajni kanal, ili razmišljaju o proširenju poslovanja, susreću se sa nizom izazova u unutrašnjoj logistici. Najčešće su to hronični nedostatak skladišnog prostora, zahtevana brzina isporuka, tačnost isporuka, upravljanje zalihama, povratna logistika i krađa robe. Poseban problem, sve prisutniji u poslednje vreme, je nedostatak radne snage koji ozbiljno ugrožava poslovanje mnogih kompanija.

U ovakvom okružnju u kome je prisutno više optimizacionih kriterijuma, naš zadatak je da odaberemo tehnologiju koja će rezultirati najboljom kombinacijom izlaznih performansi celokupnog sistema i najbržim povratom investicija. Predlogu rešenja prethodi detaljna analiza postojećih podataka i upoznavanje sa specifičnim projektnim zahtevima potencijalnih klijenata.

 

7. Kako vaša rešenja pomažu kompanijama da optimizuju svoje operacije i smanje troškove?

U jednom od prethodnih pitanja objašnjen je način optimizacije brzine i tačnosti procesa prikupljanja porudžbina. Istovremeno, uz minimizaciju potrebanog broja izvršilaca, kompanije e-trgovine ostvaruju i minimalne ukupne troškove poslovanja. To će im pomoći da u oštroj tržišnoj utakmici osiguraju profit, opstanu na tržištu, odole konkurenciji, i što je najvažnije, ostvare preduslove za održivi rast, tj. oslobode se svakodnevne brige o budućoj egzistenciji.

Ispunjenjem svega navedenog, kompanije su u prilici da se fokusiraju na suštinu svog poslovanja, ostvarivanje zadovoljstva svojih kupaca i podsticanje sopstvenog rasta.

 

8. Kako vaša rešenja utiču na brzinu i tačnost isporuka za e-commerce kompanije?

Naša projektna rešenja prvenstveno maksimiziraju performanse procesa kompletiranja porudžbina, svih onih operacija iza scene, koje pretvaraju virtuelne transakcije u opipljive proizvode, koji se isporučuju na kućne adrese širom sveta. Možda bismo neskromno smeli da kažemo, da je besprekorno izvođenje ovih operaije važno, koliko i sama ideja o pokretanju prodaje na kojoj je kompanija nastala.

Zajednička karakteristika svih tehnologija je, da se narudžbine ne komisioniraju jedna po jedna, već se određeni veći broj narudžbina prikuplja istovremeno, u takozvanom pristupu „grupnog komisioniranja“. Različite porudžbine se kombinuju u „grupu porudžbina“ koja se istovremeno prikuplja, ali tako da kombinacija pojedinačnih porudžbina i redosled pristizanja artikala i njihovih količina, minimizira vreme rada automatskih mašina i ukupno vreme obavljanja procesa. Rezultat je ostvarivanje najkraćeg vremena prikupljanja porudžbina, odnosono, maksimiziranje broja linija koje se mogu iskomisionirati u nekom vremenskom periodu.

Kao pomoć izvršiocima za sprečavanje grešaka pri komisioniranju, primenjuju se najčešće svetlosne tehnike, takozvani „pick-to-light“ i „put-to-light“. Prva koristi laserski zrak za fizičko obeležavanje artikla koji je potrebno izuzeti iz mašine, ili uski svetlosni ekran (svetlosnu traku) sa ispisanim svim podacima za navođenje izvršioca, postavljen celokupnom dužinom otvora mašine. Druga tehnika korisiti ekrane pored skladišnih jedinica u koje se obavlja komisioniranje, na kojima se ispisuje količina artikla koju je potrebno izdvojiti za svaku od porudžbina. Zahvaljujući ovim podsistemima ostvaruje se tačnost prikupljanja porudžbina od čak 99.99%. Time se maksimiziraju dve, možda najvažije performase sistema, efikasnost ili brzina komisioniranja i njena tačnost.

 

9. Koliko je važna prilagodljivost vaših rešenja specifičnim potrebama klijenata?

Kardex Remstar je razvoj svojih tehnologija usmerio upravo u pravcu optimizacije logističkih procesa u e-trgovini, omogućavajući kompanijama da u potpunosti zadovolje specifične potrebe svog poslovanja. Na raspolaganju su tehnologije:

a) vertikalnog karusela (Vertical Carousel Module),
b) vertikalnog podiznog sistema (Vertical Lift Module),
c) kompaknog modula na bazi automatske mini-load dizalice (Compat Buffer),
d) horizontalnog karusela (Horizontal Carousel Module),
e) automatskog sistema na bazi liftova i šatl vozila (Shuttle Based Storage and Retrieval System)
f) automatskog sistema na bazi liftova i mobilnih robota (AutoStore)

Svaki od ovih sistema namenjen je za ispunjenje različitih projektnih zadataka. Kompanija Storage Systems, ovlašćeni distributer Kardex Remstar-a u Srbiji, budućim klijentima na osnovu analize dosadašnjeg poslovanja i projekcije budućeg rasta i željenog pravca razvoja, predlaže tehnologiju koje će omogućiti maksimalnu efikasnost sistema, uz mogućnost budućeg lakog i brzog proširenja sistema. Sve naše aktivnosti podržane su od strane naših kolega iz centralnog odeljenja za projektovanje Kardex Remstar-a u Nemačkoj.

 

10. Kakve promene i trendove očekujete u budućnosti kada je u pitanju skladištenje i logistika u e-commerce industriji?

Sagledavajući značaj e-trgovine u savremenom svetu, njen kontinuirani rast i razvoj u današnjem digitalnom dobu, nema sumnje da nas u budućnosti očekuje još brži razvoj tehologija namenjenih optimizaciji procesa skladištenja i kompletiranja porudžbina, uz dalje smanjenja troškova poslovanja u ovoj industriji. Globalni tehnološki napredak, kao i razvoj veštačke inteligencije, svakako će doprineti podizanju efikasnosti specifičnih procesa koji do sada nisu unapređivani, ili nekih novih procesa proisteklih iz novih zahteva za globalnom udobnošću, komforom, podređenostima željama i potrebama budućeg čoveka.

 

11. Koliko je važno integrisanje skladišnih sistema sa ostalim e-commerce platformama i alatima, kao što su ERP i CRM sistemi?

Kardex Remstar razvio je softvere za integraciju svojih automatskih sistema sa softverima koje potencijalni klijenti već koriste u svom poslovanju. Ukoliko kompanija koristi neki od softvera za upavljanje skladišnim poslovanjem (Warehouse Management System-WMS), koji u sebi sadrži bazu artikala, njihove količine i definiše celokupnu poslovnu logiku, u ponudi je softver koji upravlja mašinama prilikom izvršavanja naredbi koje zadaje postojeći WMS. To je zapravo, samo takozvani, „driver“, koji nema u sebi algoritme za analizu i optimizaciju procesa, već naredbe iz WMS-a samo „prevodi“ mašinama na izvršenje i izveštava WMS šta je urađeno. Ukoliko klijent koristi SAP kao svoj ERP, softver se naziva „Kardex Drive“ i pokreće mašine na osnovu instrukcija iz modula SAP-a koji su zaduženi za skladišno poslovanje. Takođe, postoji i verzija softvera, pod nazivom „JMIF“. koji upravlja mašinama, ukoliko klijent već koristi bilo koji drugi WMS. U slučaju da potencijalni klijent ne koristi u svom poslovanju WMS, Kardex Remstar nudi svoj WMS, pod nazivom Power Pick Global, koji u sebi sadrži algoritme za integraciju različitih modula grupnog komisioniranja sa specifičnom tehnikom prikupljanja porudžbina, nazvanom Color Pick. Ova tehnika osigurava da proces spajanja i prikupljanja više porudžbina istovremeno teče glatko i efikasno.

 

Hvala profesoru dr Nenadu Kosaniću na izdvojenom vremenu i detaljnim odgovorima koji su nam omogućili da bolje razumemo izazove koje oblikuju e-commerce industriju.

 

Photo credits: dr Nenad Kosanić, privatna arhiva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *