Dobrodošli u još jedan ekskluzivni intervju na našem online magazinu. Danas imamo priliku da razgovaramo sa Srđanom Banovićem, direktorom poslovnog razvoja u kompaniji Transfera.

U ovom razgovoru, Srđan nas uvodi u izazove i prilike koje Transfera vidi u e-commerce sektoru, od optimizacije lanca snabdevanja do korišćenja veštačke inteligencije u automatizaciji procesa. Takođe, saznajemo kako se kompanija nosi s rastućim zahtevima tržišta i kakvi su im planovi za budućnost, posebno u kontekstu regionalnog širenja i usklađivanja sa evropskim standardima.

Nastavite sa čitanjem i saznajte više o ulozi logistike u transformaciji e-commerce iskustva i ključnim trendovima koji će oblikovati industriju u narednim godinama.

 

Na koji način Transfera koristi tehnologiju i inovacije kako bi unapredila operacije u e-commerce sektoru, posebno u pogledu optimizacije lanca snabdevanja i smanjenja vremena isporuke?

Ulazak globalno prisutnih e-commerce platformi na tržište Srbije sa sobom donosi i imperativ ispunjenja zahteva koje nameće ovakav vid trgovine, a ti zahtevi su uvek diktirani od strane kupca. Očekivanje je da kupovina bude jednostavna, a da proizvodi stignu na adresu kupca u predviđenom roku. Iako to zvuči jednostavno, logistički lanac dostave takve pošiljke je izuzetno kompleksan – jedan od izazova jeste i veliki broj podataka koje treba obraditi u najkraćem roku. Transfera u automatizaciji svojih procesa u segmentu e-commerca koristi veštačku inteligenciju, koncept koji postepeno uvodimo i u ostale segmente našeg poslovanja.

AI u tom smislu nije samo inovacija, već i neophodno rešenje koje nam je omogućilo da podatke obrađujemo u kapacitetu i brzini koja je neuporediva sa ljudskim operatorima. 

 

Koje ključne promene vidite u logistici za e-commerce industriju u narednih pet godina, posebno u regionu Balkana?

Usled carinskih regulativa koje su različite u odnosu na EU, zemlje Balkana dugo su od strane e-commerce platformi percipirane kao kompleksna tržišta. Naše iskustvo je pokazalo da, ukoliko postoji otvorena komunikacija sa svim učesnicima u lancu e-trgovine, ta kompleksnost prelazi u razumevanje regulative, a onda nestaje i nedoumica povodom  ulaska na novo tržište. Ono što nas očekuje u narednom periodu u velikoj meri se oslanja na prilagođavanje lokalnih carinskih i poreskih propisa u segmentu e-commerc-a kako bi se one približile važećim propisima u zemljama EU.

Integracija u tom segmentu je esencijalna komponenta za dalji razvoj e-commerca. Srbija je verovatno jedna od prvih zemalja na Balkanu koja je napravila iskorak u tom smislu.

 

Koji su najveći izazovi sa kojima se suočavate u logistici za e-commerce, posebno kada je reč o međunarodnim isporukama i kako ih Transfera prevazilazi?

Ulazak Transfere u segment e-commerca bio je veliki izazov samim tim jer je takav koncept bio novina, ne samo za nas, već i za tržište Srbije. 

Naš opseg delovanja podrazumeva praćenje pošiljke od momenta porudžbine kupca u Srbiji, preko dopreme robe iz inostranstva, sprovođenja uvoznih carinskih procedura, do dostave robe na adresu kupca. Samim tim, kompleksnost operacija od starta je bila na visokom nivou, uz očekivane izazove sa kojima se susreće jedan takav pionirski poduhvat.

Na kraju, nas nije iznenadila popularnost ovakvog vida trgovine na našem tržištu, ali jeste brzina kojom je ovaj koncept osvojio potrošače u Srbiji. To nas je stavilo pred drugi izazov – održati kvalitet u uslovima eksponencijalnog rasta.

 

Koji su glavni faktori koji utiču na donošenje odluka o investicijama u nove tehnologije i procese unutar kompanije Transfera, posebno kada je u pitanju podrška e-commerce sektorima?

Bez obzira na segment poslovanja, ključni element strateškog razvoja Transfere predstavlja zadovoljstvo korisnika naših usluga. Naravno, uvek postoji prostor za napredak, ali nama je važno da taj prostor prepoznajemo i reagujemo na pravi način. 

Sve što može da poboljša iskustvo korisnika naših usluga, makar i za jedan procenat, za nas je dovoljno opravdana investicija. Kada govorimo o e-commercu, to je poboljšanje brzine dostave i maksimalna tačnost informacije o statusu pošiljke.

 

Kako vidite ulogu logistike u unapređenju korisničkog iskustva u e-commerce sektoru? Da li je brzina isporuke i dalje ključni faktor, ili su drugi elementi, poput fleksibilnosti i praćenja, postali jednako važni?

Različita tršišta imaju različita očekivanja – u Kini, na primer, kupac će se neprijatno iznenaditi ako svoju pošiljku ne dobije istog dana ili sutradan, od momenta porudžbine. U Srbiji i regionu kupac je spreman da prihvati i nešto duži rok isporuke, ukoliko je cena proizvoda niža.

Poboljšanjem kvaliteta isporuke, menjaju se i očekivanja potrošača pa će i isporuka iz inostranstva za period od 10 do 15 dana u nekom momentu postati standard kod nas. Isto tako, elektronska trgovina postaće sasvim normalna pojava, iako je naše tržište nekako uvek imalo zadršku kada je u pitanju ostavljanje podataka za plaćanje na internetu.

 

Kako Transfera planira da ostane konkurentna u sve dinamičnijem e-commerce okruženju? Da li postoje planovi za širenje na nova tržišta ili uvođenje novih usluga?

Naš ulazak u segment e-commerca pokazao je da se Transfera ne boji pionirskih poduhvata, nezavisno od njihove kompleksnosti i resursa koji su potrebni za uspešnu realizaciju.

Naš ulazak na tržište Bosne i Hercegovine, pokazao je nameru Transfere da njeno poslovanje ima regionalni karakter.

Kada se ova dva elementa spoje, jasno je da u narednom periodu imamo mnogo planova sa jasnim ciljem, a to je regionalno prisustvo uz snažan tehnološki razvoj.

 

Zahvaljujemo se Srđanu Banoviću na vremenu i spremnosti da podeli svoja razmišljanja i iskustva. Njegov uvid u logističke procese i primenu naprednih tehnologija u e-commerce industriji pruža vredne smernice za sve koji žele da unaprede svoje poslovanje u ovoj dinamičnoj oblasti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *